Rodno osetljiv i nedriskriminativni jezik u javnoj upravi i medijima
25/10/2023

Rodno osetljiv i nedriskriminativni jezik u javnoj upravi i medijima

Produkcijska grupa ŠokArt uz podršku Misije OEBS-a u Srbiji  održala je 30. juna 2023. godine u  Velikoj sali Gradske kuće  tribinu na temu: „Rodno osetljiv i nedriskriminativni jezik u javnoj upravi i medijima“. Tribinu su vodilile prof. dr Svetlana Tomić, Fakultet za strane jezike, Alfa BK Univerzitet, Beograd i Biljana Maletin, aktivistkinja za ženska i manjinska prava. Takođe, tribini su prisutvovali odbornici  Skupštine grada, predstavnici  ustanova čiji je osnivač Grad, predstavnici  školskih ustanova, OCD, i članovi Saveta za rodnu ravnopravnost.

Na tribini je prikazan dokumentarni film „Jezik i stvarnost“ produkcijske grupe ŠokArt ( ShockART) i kratki video zapisi sa promocija u Beogradu, Nišu i Novom Sadu, nakon čega su učesnici vodili razgovor o važnosti promovisanja rodno osetljivog jezika kao jednog aspekta borbe protiv diskriminacije i protiv nevidljivosti žena i ženskog rada u našem društvu. Postavilo se  pitanje: Da li je jezik odraz rodne ravnopravnosti i  na koji način nekog  putem jezika diskriminišemo?

Učesnici tribine  iznosili su svoje stavove  vezano za otpor prema rodno osetljivom jeziku i kako se o ženama piše i kako se one prikazuju.

Prof. dr Svetlana Tomić navela  je da rodnoosetljiv jezik je korišćen kroz istoriju, a da ga mi  i danas koristimo kroz svakodnevnicu. Podsetila je da od 2024.godine počinje  dosledna primena odredbi Zakona o rodnoj ravnopravnosti i rodno osetljivog jezika u obrazovanju, državnoj upravi i medijima. To podrazumeva upotrebu  gramatičkog roda za profesije, zanimanja, položaje i slično, koje zauzimaju žene.