Informacija za kanidate o konkursnom postupku
29/02/2024

Informacija za kanidate o konkursnom postupku

Informacija za kandidate o konkursnom postupku

 

  1. 1. Na šta je posebno važno da obratite pažnju u tekstu konkursa

Obratite pažnju na opis poslova za  navedeno radno mesto kako biste procenili da li Vam ovaj posao zaista odgovara. Proverite da li ispunjavate sve uslove koji se traže za radno mesto, naročito u delu obrazovanja i radnog iskustva, jer ako nešto ne ispunjavate, nećete moći da učestvujete na javnom konkursu.

  1. 2. Kako podnosite prijavu na konkurs

Prijava se podnosi isključivo preko obrasca koji možete preuzeti  na zvaničnoj stranici grada Užica ili u Jedinstvenom upravnom mestu, kancelarija broj 12, na adresi Grad Užice, Dimitrija Tucovića 52, radnim danima od 7:30 do 15 časova. Ako konkurišete na više različitih radnih mesta istovremeno, proverite da li ste preuzeli ispravan obrazac, jer svaki obrazac ima popunjen uvodni deo u kojem je naznačeno samo jedno radno mesto.

Obratite pažnju na polja koja su označena * u obrascu i  obavezno ih popunite. Prijavu popunjavajte štampanim slovima, čitko i precizno.

  1. 3. Koje dokaze dostavljate uz prijavu na konkurs

Uz prijavu ne dostavljate dokaze, odnosno uz prijavu možete dostaviti važeći sertifikat/potvrdu, o poznavanju rada na računaru. Ako dostavite ovaj dokaz, možete biti oslobođeni testiranja  kompetencije „digitalna pismenost“.

  1. 4. Kada dostavljate ostale dokaze koji se traže na ovom konkursu

Sve dokaze koji Vam budu traženi tokom konkursnog postupka morate da dostavite u roku od 5 radnih dana, od dana kada dobijete obaveštenje. Ako ih ne dostavite u tom roku, bićete isključeni iz daljeg konkursnog postupka.

  1. 5. Šta je šifra prijave

 Šifra prijave je skup brojeva i slova koji se dodeljuje Vašoj prijavi.O šifri ćete biti obavešteni u roku od tri dana, od dana kada predate prijavu.Ako ste konkurisali na više radnih mesta, dodeliće Vam se  onoliko šifara koliko ste prijava predali. Sačuvajte Vašu šifru jer ćete je upisivati na sve testove koje budete radili u izbornom postupku.

  1. 6. Šta je provera opštih funkcionalnih kompetencija (OFK)

Na ovom konkursu se putem testova proverava da li poznajete „organizaciju i rad organa

autonomne pokrajine, odnosno lokalne samouprave u Republici Srbiji”, koji nivo „digitalne

pismenosti” imate i kakva Vam je „poslovna komunikacija”. Svi testovi se  rade na računaru.

  1. 7. Kako da se pripremite za proveru OFK

Na linku https://uzice.rs/wp-content/uploads/2024/02/BAZA-PITANJA-ORGANIZACIJA-I-RAD-ORGANA-AP-I-JLS.docx možete naći bazu pitanja za proveru  kompetencije “organizacija i rad organa autonomne pokrajine, odnosno lokalne samouprave u Republici Srbiji. Iz te baze ćete dobiti 20 pitanja na koje treba da odgovorite. Na sajtu https://kutak.suk.gov.rs/kutak-znanja/poslovna-komunikacija možete naći primere pitanja sa odgovorima za  kompetenciju poslovna komunikacija. Ovo su samo primeri i nisu identični kao oni koji će biti dati na testiranju.

  1. 8. Šta je provera posebnih funkcionalnih kompetencija (PFK)

Na javnom konkursu će se proveravati da li imate konkretna znanja i veštine za rad na mestu za

koje konkurišete. To su posebne funkcionalne kompetencije. Provera će se vršiti Vašim izlaganjem, usmenom  simulacijom.

  1. 9. Kako da se pripremite za proveru PFK

Tokom same provere biće vam dozvoljeno da koristiti tekstove potrebnih zakona i drugih propisa, s obzirom na to da Komisiju interesuje da li znate da ih primenjujete, a ne da li ste ih naučili napamet.

Na sajtu Službe za upravljanje kadrovima https://www.suk.gov.rs/extfile/sr/1643/Provera%20pfk.pdf

pronaći ćete primere zadataka za proveru PFK u državnim organima. Sličnu postavku zadataka za proveru kompetencija možete očekivati i u ovom izbornom postupku.

  1. 10. Šta se proverava na završnom razgovoru

Posle provere Vaših PFK, ako osvojite potreban broj bodova (o tome će Vas Komisija obavestiti), bićete pozvani na završni razgovor sa Komisijom. Na završnom razgovoru se proveravaju Vaše ponašajne kompetencije i motivaciju za rad na poslu za koji ste se prijavili.

  1. 11. Šta su ponašajne kompetencije

Ponašajne kompetencije predstavljaju skup Vaših karakteristika, sposobnosti, osobina, stavova, veština, koje utiču na to kako ćete se ponašati u radnoj situaciji i koliko ćete uspešno obavljate poslove. Na ovom konkursu procenjuje se na koji način koristite informacije i kako upravljate informacijama dok radite, kako upravljate zadacima i da li ste usmereni na ostvarivanje rezultata, da li ste u radu orijentisani ka učenju i promenama, na koji način izgrađujete i održavate profesionalne odnose, da li ste savesni, posvećeni svom poslu i imate integritet.

  1. 12. Kako se proveravaju ponašajne kompetencije

Ponašajne kompetencije proveravaće se putem intervjua sa članom Komisije – licem koje je

obučeno da ih proverava. Prilikom intervjua biće Vam postavljana pitanja vezana  za Vaše prethodno profesionalno iskustvo. Od Vas će se tražiti da jasno opišite kako ste se ponašali u konkretnim radnim situacijama na radnim mestima na kojima ste radili.

Lice koje vodi intervju će Vam postavljati različita pitanja, a u odgovorima se očekuje da

opišete situaciju o kojoj ste pitani, Vaše postupke, šta ste uradili, o čemu ste tada

razmišljali, kako ste se osećali, kakva je bila reakcija Vaših saradnika ili pretpostavljenih,

kakve su bile posledice po Vas i organizaciju i dr.

  1. 13. Kako da se pripremite

Potrebno je da se pre dolaska na proveru prisetite situacija iz svog radnog iskustva kada ste bili u prilici da primenite neke od tih kompetencija (odnosno ponašanja) kako biste uspešno obavili neki zadatak, završili posao ili postigli cilj. Razmislite šta ste tada tačno radili, kako ste postupili, kako ste se osećali, kakav je bio ishod takvog postupka u odnosu na Vas i u odnosu na saradnike i organizaciju. Tokom  razgovora trudite se da prikažete sebe, odnosno svoje kompetencije, najbolje što možete.

  1. Kako da se pripremite za procenu motivacije

Motivacija se  definiše kao unutrašnja snaga da svoje ponašanje usmerimo ka cilju kojem

težimo. Na završnom razgovoru Komisija procenjuje koliko je izražena Vaša motivacija za rad na radnom mestu za koje ste se prijavili. Takođe, ceniće se i Vaš odnos prema organizaciji, usklađenost Vaših stavova sa vrednostima lokalne samouprave. Te vrednosti su: lojalnost, profesionalnost, etičnost i sl. Za ovaj  razgovor sa Komisijom najbolje ćete se pripremite  tako prikupljanjem što više informacija o lokalnoj samoupravi, organu i radnom mestu za koje ste podneli prijavu. Pripremite se da adekvatno predstavite razloge zbog kojih ste izabrali radno mesto za koje ste se prijavili.

  1. 15. Kako ćete biti obaveštavani u vezi sa konkursnim postupkom

Sva potrebna obaveštenja i pozive za učešće u izbornom postupku dobijaćete na kontakte koje ste

naveli u obrascu prijave. Proveravajte redovno svoju elektronsku poštu, kao i sajt grada Užica koji je oglasio konkurs kako biste imali uvid u tok  izbornog postupka.

  1. 16. Šta da radite ako želite da uložite žalbu

Ako smatrate da su se u izbornom postupku desile nepravilnosti koje su mogle uticati na ishod

konkursnog postupka, imate pravo da zatražite i izvršite uvid u konkursnu dokumentaciju, kao i da uložite žalbu na:

– rešenje kojim je odbačena vaša prijava;

– rešenje o prijemu u radni odnos izabranog kandidata (ako ste bili kandidat u izbornom

postupku);

– rešenje o neuspehu javnog konkursa (ako ste bili kandidat u izbornom postupku).

Na svakom rešenju će pisati kome i u kom roku možete da se žalite.

Odsek za upravljanje ljudskim resursima