Otvoreno sa građanima o novom nacrtu Odluke za program "Udružimo se "
21/03/2023

Otvoreno sa građanima o novom nacrtu Odluke za program “Udružimo se “

Predlog Odluke o uključivanju građana u budžetski proces, putem sprovođenja akcije Užički program lokalnog partnerstva “Udružimo se” tema je Javne rasprave otvorene od 13. do 27. marata tekuće godine. Sa postojećom odlukom, ali i izmenama koje predviđa nova odluka građani se mogu upoznati posredstvom aplikacije “Zajedno do dobrih odluka” na zvaničnom sajtu grada Užica gde mogu uputiti svoje predloge i sugestije. Isto to mogu učiniti i tokom Otvorenog sastanka zakazanog za četvrtak 23. mart sa početkom u 13 časova u Velikoj sali Gradske kuće.

Prema rečima člana Gradskog veća Miodraga Petkovića, opredeljenje grada Užica definisano i samim Planom razvoja je što je moguće veće uključivanje građana u donošenje svih odluka i veće uključivanje građana u budžetske procese.

“Unazad nekoliko godina uspešno sprovodimo program “Udružimo se”, koji je postao primer dobre prakse u Srbiji i koji sada preuzimaju i druge lokalne samouprave. Zahvaljujući tome u proteklom periodu dobili smo i koofinansiranje od strane Švajcarske vlade i to je podrška koja neće izostati ni ove, ni naredne godine. Posle višemesečnih konsultacija sa građanima, predstavnicima Mesnih zajednica, udruženjima i mladima u gradu dobili smo nacrt nove odluke i u toku je Javna rasprava koja traje do 27. marta. Svi zaintersovani imaju mogućnost da pogledaju predloženi materijal i daju svoje predloge i sugestije, kako putem aplikacije “Zajedno do dobrih odluka” tako i tokom Otvorenog sastanka koji će se održati u četvrtak 23. marta u Velikoj sali Gradske kuće. Očekujemo dakle da se i na ovaj način uključe u kreiranje što bolje odluke, koja će pre svega odražavati potrebe naše lokalne zajednice”.

Kada je reč o izmenama u odnosu na prethodne godine, one se pre svega odnose na uključivanje osetljivih grupa kao predlagača projekata. To se pre svega odnosi na Udruženja osoba sa invaliditetom, korisnike  i primaoce socijalne pomoći. Takođe novina je i aktivno uključivanje mladih, pa će učenici srednjih škola moći da kanididuju jedan projekat u školi u vrednosti do 400 hiljada dinara po školi.

“Takođe izmena ima i u iznosima za podršku projektima pa će umesto milion dinara maksimalni iznos po projektu sada biti četiri miliona dinara, opet napominjem zahvaljujući većim sredstvima u budžetu od 20 miliona dinara ali i koofinasiranju od strane Švajcarske vlade u iznosu od 13 milioan dinara”.

Petković posebno naglašava da se vodilo računa i o ravnomernosti pa je tako za predlaganje projekata u gradu u vrednosti do 2 miliona dinara neophodno 25 potpisnika a za one do 4 miliona 40 potpisnika. U seoskom području zbog manjeg broja poreskih obveznika za manje projekte neophodno je prikupiti 20 potpisa a za one veće vredne od 2 do 4 miliona 25 potpisnika. Kada je reč o osetljivim grupama neophodno je prilikom konkurisanja podneti 20 potpisa uz uslov da 20 odsto potpisnika čine lica iz kategorije osetljivih grupa.