Nestabilna epidemiološka situacija na području grada Užica
30/09/2021

Nestabilna epidemiološka situacija na području grada Užica

“Epidemiološka situacija na čitavom Zlatiborskom okrugu kao i na teritoriji grada Užica je vrlo nestabilna i nesigurna”, istakla je gradonačelnica dr Jelena Raković Radivojević, govoreći u okviru tačke koja je naknadno uvrštena u dnevni red 12. skupštinskog zasedanja.

“Danas smo pričali o svim podacima koje imamo u prethodnom periodu vezane za zauzetost kapaciteta Opšte bolnice Užice, koliko je zaraženih osoba u poslednjih 3 meseca, koliko traje novi pik epidemije sa delta sojem. Po svim pokazateljima koje imamo od Zavoda za javno zdravlje, od početka avgusta je došlo do povećanja negde oko 20 % do 30% u odnosu na broj testiranih osoba, od tih testiranih je 20 do 30% bilo pozitivno, a već u septembru se taj broj povećao na 50% od broja testiranih osoba. Na žalost kapaciteti Opšte Bolnice Užice se svakodnevno povećaju i oni svojom organizacijom podržavaju hospitalizaciju svih pacijenata koji zahtevaju bolničko lečenje, a na to su spremni i sve vreme rade kapaciteti privremene bolnice u Krčagovu kao i pojedina odeljenja Opšte bolnice Užice kao i infektivno odeljenje.”

Gradonačelnica dodaje i da statistički podaci pokazuju da je do ovakve situacije došlo usled mutacije  virusa ali i zastoja u vakcinaciji

“Odlično smo krenuli sa imunizacijom imali smo na teritoriji grada oko 54 % vakcinisanog odraslog stanovništva, a onda je vakcinacija stala i upravo zbog toga smo došli u ovakvu situaciju. Treba da pokušamo da na sve moguće načine dodatno motivišemo naše sugrađane i da oni koji se nisu vakcinisali do sada prime vakcinu, a oni koji su primili dve doze odu da prime i treću. Takođe, važno je i da pokušamo na neki način da utičemo na populaciju do 25 godina, jer je uočeno da je tu najmanji broj vakcinisanih. Onog trenutka kada steknemo kolektivni imunitet, kada bude vakcinisanih od 75 do 80%, plus onaj imunitet koji se stekne posle preležanog korona virusa biće sasvim dovoljno da se vratimo jednom normalnom životu.”

Gradski štab za vanredne situacije grada Užica, doneo je 15. septembra odluku da zatraži saglasnost za dve vanredne mere od Republičkog kriznog štaba, Ministarstva zdravlja i Instituta Milan Jovanović Batut  da bi smo sprečili širenje korona virusa u našem gradu. Prva se odnosi zabranu emitovanja muzike uživo  u lokalima i kafićima u periodu od 23 do 6 časova, a druga da se rad objekata u kojima ima privatnih i javnih okupljanja rade do 21 sat. Odgovori još uvek nisu stigli, ali se po rečiam gradonačelnice očekuju narednih dana.

Na ovoj sednici razgovaralo se i do sada realizovanim aktivnostima u MZ Turica po pitanju rešavanja problema fekalne kanalizacije i čićšenju korita reke Đetinje.

Na dnevnom redu bila su i imenovanja direktora javnih preduzeća i ustanova. Na mesto direktora JKP “Gradska toplana” Užice imenovan je Branko Filipović, JP “Stan” Dejan Nijemčević, JP “Užice razvoj” Nikola Maksimović, JP “Veliki park” Branko Bogićević i Narodnog pozorišta Užice Zoran Stamatović.