Dve samostalne izložbe u Galeriji Reflektor
29/08/2022

Dve samostalne izložbe u Galeriji Reflektor

U subotu, 03. septembra u 19 časova, u Galeriji Reflektor, biće otvorene dve samostalne izložbe dve mlade umetnice koje žive i rade u Novom Sadu, Milane Simić i Darije Dragojlović.

Milana Simić
FILTER KOJI NE POSTOJI

Kroz odjeću kao materiju Milana projektuje ideju filtriranja, otiskivanja i utiskivanja društvenih i socijalnih uticaja na čovjeka kao pojedinca, kroz umjetnički rad. Svaki rad se temelji na kalupu, koji umjetnica prikazuje pomoću odjeće. Forma koja je predstavljena nije građena, već nađena i kao takva se suštinski ne mijenja. Radnje koje doprinose formiranju vizuelne slike su repetativne, ukazujući na to da se one ne dešavaju prvi put, već su izmještene iz njihovog ciklusa ponavljanja i postavljene u izložbeni prostor. Filtriranje postaje ključni motiv na kojem se Milana zadržava. Iako su aktivne, usred neprestanog ponavljanja, akcije postaju statične i grade jednu vrstu „simbioze“ sa odjećom. Filtriranjem „otisaka“ kalup biva odvojen od društvene stvarnosti koja utiče na njega, prlja ga i transformiše. Proces postaje jedna vrsta dekontaminacije.

Milan Kujundžić

Milana Simić (1995, Prijedor). Osnovne studije slikarstva završila je na Akademiji likovnih umetnosti u Trebinju, a master na Akademiji umetnosti u Novom Sadu. Član je Saveza udruženja likovnih umetnika Vojvodine i Udružnja likovnih umetnika Prijedora. Do sada je imala devet samostalnih izložbi i preko 20 kolektivnih u Srbiji, Bosni i Hercegovini i Crnoj Gori. Učestvovala je na raznim aktivnostima vezanih za vizuelnu umetnost (kolonije, festivali, projekti, publikacije). U saradnji sa Kulturnim centrom „Lab“ u Novom Sadu, organizovala je 2020/2021. godine pet samostalnih izložbi mladih umetnika iz Srbije i regiona. Radno iskustvo stiče 2021/2022. godine u Muzeju savremene umetnosti Vojvodine kao
samostalna fotografkinja. Milanin umetnički rad odnosi se na istraživanje u polju slike, objekta, instalacije, fotografije i videa. Kroz preispitiivanje ličnog identiteta, analizira međuljudske odnose, društvene fenomene i odnos umetnika kao pojedinca prema sopstvenom okruženju. Živi i stvara u Novom Sadu.

Darija Dragojlović
FANTAZIRANJE O BIOTOPU

(Šta ne želim da vidim?)
Tokom prethodne dve godine izlagačke aktivnosti koju sam bazirala na razmišljanju o odnosu prema prirodnim fenomenima koji podležu antropocenu i njegovim mehanizmima, imam potrebu da napravim nekakav presek. Razmisljajući o budućnosti životnog staništa za koju osećam da ide neizvesnim i sumnjivim tokom, ujedno kreirajući predikcije koje se smenjuju iz apokaliptičnih u optimistične i obrnuto, kroz pokušaje scenografskog prezentovanja alarmantnog, opasnog, uznemirujućeg pogleda u budućnost, dolazim do sadašnjeg, do prikaza stanja koje zapravo ne želim da vidim.
Ne želim da vidim „ništa“. „Nešto“ što je nekad bilo tu, mesto koje se briše, koje postaje neodredjeno, koje više nije životno stanište, na kome su ostali odrazi onoga što se nekada tu nalazilo. U tom slučaju, ostaje mi krajnje nagađanje, fantaziranje, prepričavanje, uočavanje ironije okolnosti, upoređivanja prošlosti i budućnosti. Dakle, legenda o tom biotopu, još jedna fantazmagorija.

Darija Dragojlović (1996, Kraljevo). Završila je master studije na Akademiji umetnosti u Novom Sadu, departman likovnih umetnosti, smeru slikarstvo, klasa profesora Vidoja Tucovića. Osnovne studije je završila na Filološko – umetničkom fakultetu (FILUM, Kragujuevac), odsek – zidno slikarstvo, u klasi profesora Gorana Rakića. Realizovala je osam samostalnih izložbi kao i učešće na više grupnih, na teritoriji Srbije. Učestvovala je na likovnim kolonijama i stručnim praksama u oblasti konzervacije i restauracije kulturnog nasleđa. Stipendista je Dositeje – Fonda za mlade talente 2019/2020. godine koju dodeljuje Ministarstvo omladine i sporta Republike Srbije. Član je SULUV-a i Šok ZaDruge (MMC Led Art), u okviru koje je od 2021. godine jedan od urednika likovnog programa. Trenutno, u svom radu preispituje individiualan i kolektivan odnos prema prirodnim fenomenima koji se suočavaju sa uticajem antropocena, pa je samim tim, njihova dalja postojanost upitnog karaktera. Od ove godine stiče status samostalnog umetnika. Živi i radi u Novom Sadu.

Izložba se može posetiti na zakazivanje na e mail adresu galleryreflektor@gmail.com svakim radnim danom od 15 do 20 časova. Izložba će biti otvorena do 9. septembra.