“Поштуј младост, поштуј живот”, порука је која се ових дана шири ужичким основним и средњим школама са истоимених трибина у организацији тима здравствених радника, под покровитељством Министарства здравља и уз подршку града Ужица. Трибини одржаној у Техничкој школи Ужице присуствовао је Миодраг Петковић члан Градског већа, који се обратио ученицима.
“Ви сте будућност овог града и можда ће сутра управо неко од вас бити на веома значајним позицијама и зато је битно да одрастете у здраве људе, спремне да одоле изазовима и савладају многобројне препреке. У излагањима наших искусних здравствених радника препознаћете велике проблеме које са собом носе болести зависности, које могу бити разлог физичког и менталног нарушавања вашег здравља али и огромна препрека за остварење ваших жеља и циљева. Зато пажљиво слушајте, питајте оно што вас занима и наравно оно што научите преносите вршњацима. Поштујте своју младост и своје животе, јер само тако изградићемо здраво друштво за вас и генерације које долазе”, истакао је Петковић уз захвалност здравственим и просветним радницима и родитељима који су се укључили у реализацију овог пројекта.
Овај пројекат који је финансијски подржало Министарство здравља обухватио је све ужичке основне и средње школе чији су ученици присуствовали предавањима о болестима зависности прилагођеним њиховом узрасту. Према речима доктора Зорана Димитријевића искусног психијатра и кооаутора овог пројекта обухваћено је око седам хиљада ученика.
“Од септембра месеца до данас урађено је око 150 трибина на којима су деца добијала одређена сазнања али оно што је је јако битно и тим који је радио, чинио је то на крајње професионалан и стручан начин, што је допринело томе да ученици нису хтели да изађу на крају трибине. Желе још да чују и сазнају. Ниво знања који је постигнут у овом првом делу пројекта је такав да мислимо да Ужице као град има велику будућност и перспективу, да наставком овог пројекта добије једну генерацију у средњим школама која ће бити потпуно припремљена за савремена достигнућа и све савремене пошасти које могу да делују на младе”.
Јелена Павловић заменик директора Техничке школе Ужице, такође је става да је ово прича коју треба наставити и у неке будуће радионице укључити и просветне раднике и родитеље.
“Сви ми у школама имамо своје програме превенције болести зависности и физичких облика понашања, али ретке су ситуације када нашим ученицима могу да говоре стручњаци. Зато је веома важно да чују и разговарају, а едукацијом вршњачких едукатора пројекат се наставља и прича ће наставити да траје. Овај заједнички пројекат Министарства здравља и Министарства просвете даје нови квалитет реализацији активности, које су сада више него икада потребне нашој деци”.
Техничка школа Ужице је и последња школа на територији града у којој се одржавају трибине, након чега ће бити сумирани и одређени резултати реализације пројекта. Предвиђено је, како би се одржао континуитет и одрживост самог програма и дугорочно постизање циљева у области превенције болести зависности да се програм настави на територији Града Ужица, а уколико буде дао очекиване резултате може се разматрати и проширење програма у другим срединама.