Ulaganje u turizam daje dobre rezultate, raste broj turista i ostvarenih noćenja
02/09/2022

Ulaganje u turizam daje dobre rezultate, raste broj turista i ostvarenih noćenja

“Mokra Gora i Tara jesu naše prepoznatljive turističke destinacije, ali ne i jedini turistički biseri , rekao je govoreći o turističkoj ponudi grada Užica zamenik gradonačelnice Dragoljub Stojadinović.

Prema njegovim rečima u Mokroj Gori, Drvengradu, Čarobnom bregu ostvareno je oko 22 000 noćenja a na Tari oko 60 000 noćenja i od boravišne takse sa ovih lokacija oko 9,5 miliona dinara slilo u budžet Grada Užica. Stoga se, kako Stojadinović ističe ulaganje u razvoj turističkih lokaliteta nastavlja, pa je u rekonstrukciju Starog grada do sada uloženo oko 70 miliona dinara, dok je u Stapark koji je nedavno počeo sa radom uloženo je oko 370 hiljada evra. U toku je rekonstrukcija terasa na Spomen domu Memorijalnog kompleksa Kadinjača i uređenje suvenirnice. Počeli su i radovi na proširenju kapaciteta Konačišta vredni oko 7 miliona dinara. U Narodnom muzeju Užice u toku je sanacija depoa vredna 8,5 miliona dinara.

“Prošle godine se Šarganskom osmicom prevezlo oko 90 hiljada turista što je veliki broj. Stari grad je od otvaranja posetilo oko 3000 ljudi, a za četiri vikenda u Stapark-u smo imali oko 950 posetilaca, što govori da je to jedna ozbiljna destinacija koju ćemo tek u narednom periodu eksploatisati. Kadinjaču godišnje poseti oko 10 hiljada turista. Naš cilj je da sve turiste koji prolaze pored Užica, zaustavimo, svratimo da poseti naš grad jer zaista imaju šta da vide. Jokanovića kuća i Manstir Rujno jesu destinacije koje će u narednom periodu sigurno biti afirmisane, imamo Potpećku pećinu koju je u ovoj turističkoj sezoni posetilo 4570 turista. Užice je i grad festivala, pa veliki broj turista sa Tare i Zlatibora u toku festivala poseti naš grad. Ono što će obogatiti našu turističku ponudu jeste i saradnja sa Rafting savezom Srbije sa kojim ćemo polovinom oktobra biti domaćini prvog evro kupa i državnog prvenstva”.

Nada Jovičić član Gradskog veća za zaštitu životne sredine, energetsku efikasnost i turizam dodaje da je cilj Grada Užica objedinjavanje turističke ponude i proširivanje saradnje prvenstveno sa susednim opštinama.

“Važno je naglasiti da se ulaganjem u rekonstrukciju Starog grada ne ulaže samo u ambijentalni izgled, već je težnja Grada da u nekom narednom periodu ovaj prostor postane turističko područje. Ova tvrđava je zaštićeno kulturno dobro i kao tako nalazi se na samom rubu zaštićenog prirodnog dobra, odnosno klisure reke Đetinje za koji se nadamo da ćemo u najskorije vreme dobiti i zvaničnu odluku o zaštiti. Ova dva područja koja su nama kao građanima Užica izuzetno značajna, sami po sebi čine grad Užice primamljivim za turiste i ljubitelje kako prirode tako i kulturne baštine”.

Danijela Đorđević Arsić, direktorka TO Užice ističe da su, iako to možda neki ne primećuju, u protekle tri teške godine za turizam usled pandemije korona virusa urađene tri ključne stvari.

“Uspeli smo da Zlakusu stavimo na listu UNESKO vezano za grnačarski zanat. Iste godine Svetska turistička organizacija je proglasila Mokru Goru jednim od najboljih sela sveta i ono što je jako važno uspeli smo da objedinimo turističku ponudu samog grada. Danas turisti krenu sa Gradske plaže i posle obilaska Starog grada nastavljaju dalje kanjonom reke Đetinje, gde im je dostupna vožnja zip lajnom ili kajacima pa stižu do neolitskog naselja. Sa ponosom možemo da kažemo i da je sve veći broj kategorisanih seoskih domaćinstava u našem gradu. Trenutno imamo 127 kategorisanih seoskih domaćinstava sa ukupno 451 ležajem na raspolaganju”.

Turizam je veoma važna grana u koju će se ulagati i u narednom periodu u skladu sa zahtevima domaćih i inostranih turista, kojih je u Užicu sve više. Smernice za dalji razvoj definisane su i strateški važnim dokumentom, Planom razvoja grada Užica za period 2023-2030.