Плански и стретешки документи као предуслов за бржи развој Ужица
06/02/2023

Плански и стретешки документи као предуслов за бржи развој Ужица

“Град Ужице, са једне стране, чува традицију, интегритет и јединственост овог краја која га краси кроз векове, а са друге стране чини све како би унапредио систем вредности у погледу владавине права,  демократије, јавне управе, очувања и заштите животне средине и унапређења енергетске ефикасности, са јасним циљем да се достигну вредности и стандарди земаља европске заједнице, којој у сваком погледу припадамо”, истиче помоћник градоначелнице Ужица Предраг Гавовић, говорећи о плановима за развој града у наредном периоду.

Према његовим речима, транспарентност у раду градских управа и њихова отвореност према јавности, циљеви су на којима се интезивно ради већ неколико година.

“Увођењем система јавности у раду градске администрације и периодично испитивање задовољства  корисника услуга градских управa, приближавамо грађане и локалну администрацију са јасним и заједничким циљем, ефикасна администрација-задовољни корисници услуга”.

Гавовић подсећа да је Скупштина града Ужица на предлог Градских управа у протекле две године, донела низ одлука које су у великој мери допринеле стварању ефикаснијег  система управљања и одлучивања.

“Одлука о грађевинском земљишту, Одлука о градским управама, Одлука о утврђивању доприноса за уређивање грађевинског земљишта, Одлука о постављању и уклањању мањих монтажних објеката, Одлука о месним заједницама  само су неки од важних докумената донесених у претходном периоду. Такође, формирано је Одељење за управљање имовином и Комисија за грађевинско земљиште која ближе уређује и одлучује о прибављању и отуђењу имовине која је у јавној својини града. У веома кратком року одељење је извршило евидентирање и попис имовине која је у власништву града, са пресеком стања имовине у погледу уписа јавне својине и евиденције непокретности као и озакоњења и уписа објеката у јавне књиге”.

Како Гавовић наводи, на скупштинским заседањима све је више и одлука којима се решавају имовински односи по захтевима грађана и одлука које се односе на урбанистичке планове који су у надлежности града. Спровођење свих ових одлука подразумева и максималну искоришћеност људских ресурса, њихову едукацију и усавршавање, запошљавање младих и стручних кадрова и стављање у функцију јавног сектора.

“Поред Одлуке о буџету града као најважнијег акта правац развоја града креирају урбанистички планови који дефинишу и опредељују намену земљишта, врсте права, облике својине као и коефицијенте изградње. Територија града Ужица је покривена свим урбанистичким плановима разних нивоа од Просторног плана, Генералног урбанистичког плана, Планова генералне регулације, Планова детаљне регулације и друго, као и Просторних планова посебне намене за подручја која су под одређеним врстама и степеном заштите. Оваква планска докумета стварају услове за планирање развоја града, што је резултирало израдом Плана развоја Града 2023-2030. година, чија израда је у завршној фази и његово усвајање се очекује у наредних месец, два”.

У протекле две године градско руководство на челу са градоначеницом др Јеленом Раковић Радивојевић, уложило је велики напор и уз снажну подршку Владе Републике Србије, дошло се на корак до почетка реализације неколико веома значајних и капиталних пројеката.

“Изградња обилазнице око Ужица, доградња и реконструкција Здравственог цента Ужице, оснивање Јавног предузећа и изградња Регионалног постојења за пречишћавање отпадних вода у општини Пожега, изградња канализационе мреже и прикључење на ППОВ на Белој Земљи у значајној мери повећаће квалитет живота и безбедност грађана и створити велике могућности у развоју града. Треба поменути и низ пројеката чија реализација је у току: вртић на Царини, вртић у Карану, обнова и реконструкција основних и средњих школа, установа кулутре, музеја, библиотеке, позоришта, Градског културног центра, јавних парковских површина, корита реке Ђетиње, Градске плаже, Старог града…”

Туристички потенцијал града Ужица од керамике Злакуса, Потпећке пећине, сеоског туризма, преко традиционалних културних манифестација, међународни фестивал “Лицидерско срце”, “Жестивал”, “Југословенски позоришни фестивал”, филмски фестивал “Кустендорф”, најбоље туристичко село света 2022. Мокра Гора, јединствена Шарганска осмица, Калуђерске баре на Тари али и традиционални производи и производи домаће кухиње, чине наш крај јединственим и то ствара велике потенцијале. Простор од хидроцентрале на плажи преко Старог града, кањон Ђетиње који је под одређеним степеном заштите, зелена стаза кроз тунеле старом трасом популарног Ћире до Стапарске бање и “СтаПарка” прилагодиће се за све Ужичане како би градску вреву за неких 15-20мин заменили нетакнутом природом. Веома брзо, од пролећа, траса дужине око 7км биће доступна свим Ужичанима коришћењем електричних возића сваког дана”.

“Реализација свих започетих инвестиција и оних које су у плану у наредном пероду, првенствено има за циљ стварање услова за образовање, амбијента у пословању, планском развоју и изградњи, запошљавању и останку младих, њиховом стручном усавршавању и останку у нашем граду”, закључује Гавовић.