Обележена 83. годишњица битке на Кадињачи
29/11/2024

Обележена 83. годишњица битке на Кадињачи

Одбор Владе Републике Србије за неговање традиција ослободилачких ратова Србије, Град Ужице и Народни музеј Ужице, обележили су 83. годишњицу битке на Кадињачи, која се одгирала 29.новембра 1941. године у којој су Раднички батаљон, Посавска и Орашка чета бранили прву слободну територију у Европи у немачкој офанзиви, штитећи повлачење партизанских снага и Врховног штаба из Ужица.

У име града Ужица присутнима се опбратио Рајко Радосављевић заменик градоначелнице, истакавши да жртва бораца Радничког батаљона остаје да нама и генерацијама које долазе буде мотив и водич како се чува свој град и своја држава.

“Овом битком престала је да постоји Ужичка република, али је наставила да живи до данашњих дана и живеће сигурно још дуго, захваљујући свима нама, који се трудимо да обележавањем важних историјских датума, подсећамо на све хероје наше богате историје. Радује ме присуство ученика и младих, који из године у годину, овде на Кадињачи, одајући почаст прецима, граде пут ка будућности у којој ће се традиција неговања сећања наставити. Град Ужице ће у сарадњи са Народним музејом Ужице и ресорним министарствима наставити да одржава, обнавља и чува ово и сва остала спомен обележја, са жељом да то чине и они после нас. Наравно подижемо и нова, јер желимо да се бар на тај начин одужимо онима који су заслужни за слободу коју имамо”, поручио је Радосављевић.

Према речима Зорана Антића државног секретара Министарства за рад, запољавање и борачка питања, подвиг Радичког батаљона је неодвојиви део славне слободарске историје српског народа.

“Окупили смо се данас на Кадињачи, пред овим монументалним сведочанством епског херојства Ужичана и Златибораца, споменика подигнутог њима у част, да се и 83. пут поклонимо сенима палих бораца Радничког батаљона. Ужице је један од незваничних градова хероја другог светског рата, град који је био седиште прве слободне територије на тлу окупиране Европе и град који је дао велике жртве за слободу у борби против фашизма и нацизма. Колико год то звучало парадоксално, велики народи и његови митови се често не рађају у победама, јер оне могу бити последица случаја или ратне среће, већ и у поразима и то оним поразима којима је група људи у име вишег циља свесно пристала на највећу од свих жртава, да положи живот”, рекао је Антић.

“Кадињача је свето место, где је исписана једна од најсветлијих и најтрагичнијих страница наше историје”, поручио је у име републичког одбора СУБНОР-а, Милић Вукић.

“Подвиг радничког батаљона није био само војнички чин, већ чин дубоке љубави према свом народу и свом завичају”, нагласио је Вукић.

Парастос погинулим борцима служили су свештеници ужичке цркве, након чега су положени венци на спомен костурницу херојима Кадињаче. У оквиру државног програма изведен је и пригодан уметнички програм.