Надлежне републичке инспекције раде на утврђивању узрока замућења Ђетиње
18/10/2022

Надлежне републичке инспекције раде на утврђивању узрока замућења Ђетиње

„Замућење реке Ђетиње у два наврата прошле и ове седмице тема је којом ће се бавити надлежне републичке инспекције уз асистенцију градских инспекцијских служби“, истакао је обраћајући се медијима начелник Градске управе за инспекцијске послове и комуналну полицију Зоран Милитаров. Према његовим речима јуче су од стране овлашћеног правног лица узети узорци материје која се излила у реку и у наредних пар дана биће познати први резултати испитивања.

Како је објаснио начелник Милитаров у претходних 15 дана у два наврата дошло је до појаве замућења реке Ђетиње и појаве белила. То је додаје нешто што се дешавало и раније, а као последица како објективних тако и субјективних фактора.

„Што се ових конкретних догађаја тиче поступали су синхронизовано републичка водопривредна и еколошка инспекција уз асистенцију наше комуналне инспекције, све са намером да се утврде разлози појаве белила на реци Ђетињи. Оно што такође могу да кажем је да је овлашћено правно лице, у овом слиучају Завод за јавно здравље Ужице, узело узорке ради утврђивања порекла материје која се нашла у кориту реке Ђетиње. Утврђено је и да није дошло до акцидента, односно помора рибе. Такође инспекцијским надзором утврђено је да на том потезу немамо никаква индустријска постројења ни загађиваче чије би испуштање материја могло бити опасно по животну средину, али имамо зоне извођења радова које су могле бити један од разлога појаве таквих материја“.


Говорећи о објективним разлозима Милитаров истиче да суштински проблем проистиче из тога што у том делу корита кроз град није завршен колектор, преко кога би се те отпадне воде одвеле даље до постројења за прераду отпадних вода, због чега се изградња тог колектора мора се синхронизовати са изградњом Постројења за прераду отпадних вода у Пожеги.

„Ми смо обишли читав потез и замолили и упозорили оне који потенцијаллно могу кроз кишну канализацију или на други начин да испусте материје које ће изазвати промене у реци и надамо се да ће то дати своје резултате. Поред тога ЈКП „Водовод“ урадиће ревизију прикључака да би се утврдило где проблеми настају. Такође, у оквиру припремних радњи за изградњу постројења за прераду отпадних вода, инспекцијске службе су већ кренуле са налагањем обавезе прикључења на градску канализацију, објеката који су због старости изградње били прикључени директно у корито реке Ђетиње или у корито потока“.
Додатни проблем у овом моменту представља веома низак водостај реке Ђетиње, са временском прогнозом која указује да ће пад водостаја да се настави и да се могу очекивати проблеми који се манифестују као последица ниског водостаја.

“Ми ћемо и даље наставити да указујемо да се мора бити посебно опрезан, јер без обзира што се ни у овом случају није радило ни о каквој опасној материји, сама чињеница да имамо низак водостај може довести до проблема у животној средини и ми се надамо да ћемо прво нашим активностима и активностима републичких инспекција успети да то предупредимо. Како се најављује још месец дана сушног периода, немогуће је због визуелног изгледа пуштати брану и угрозити водоснавбдевање“, закључио је Милитаров.