Дефинисане мере из области омладинске политике, спорта, туризма и  енергетике
22/06/2022

Дефинисане мере из области омладинске политике, спорта, туризма и  енергетике

Унапређење услова за бављење спортом и спровођење омладинске политике, развој туризма и развој одрживе енергетике били су тема консултативних састанака одржаних 16. јуна.

На основу дефинисаних мера, Град Ужице ће у наредном периоду, радити на реконструкцији и из­град­њи обје­ка­та спорт­ске ин­фра­струк­ту­ре и јав­них игра­ли­шта у градском и сеоском подручју. Поред  улагања у спортску инфраструктуру и опремљеност, улагаће се и у развој школског спорта, ангажовање и усавршавање спортских радника.

Посебан акценат  је стављен на потребу за јачањем кадровских капацитета Омладинског клуба, односно Канцеларије за младе, а такође и већа подршка другим актерима (организацијама цивилног друштва и др.) у спровођењу омладинске политике.

Одрживи развој туризма и повећање броја туриста један је од приоритених циљева у оквиру ког ће се радити на изградњи нове туристичке инфраструктуре и уређењу постојеће, као и увођењу нових садржаја на постојећим туристичким локалитетима. Како би ближе дефинисали планирање и развој туризма, Ужице ће додатно радити на припреми оних докумената који су утврђени Законом о туризму, као што су програм развоја туризма, програм промотивних активности и др., било самостално, било у партнерству са другим актерима.

У оквиру приоритетног циља „Развој одрживе енергетике„ дефинисане су мере којим ће се обезбеди стабилно и континуирано снабдевање топлотном енергијом корисника на територији града Ужица и повећати енергетска ефикасност постројења, а приликом изградње нових објеката у Граду поштоваће се принципи енергетске ефикасности и коришћење обновљивих извора енергије. Једна од мера у оквиру овог приоритетног циља односи се и на увођење система наплате услуге грејања у складу са количином испоручене енергије.

Консултативни састанци одржани су у оквиру процеса израде Плана развоја а у складу са Споразумом о пословној сарадњи за подршку изради нацрта Плана развоја, закљученим између Града Ужица и Републичког секретаријата за јавне политике, а у оквиру Пројекта за менторство у локалном процесу планирања у циљу локализације Агенде за одрживи развој до 2030. године у Србији, који се финансира из средстава влада Немачке и Швајцарске у оквиру пројекта „Реформа јавних финансија – Агенда 2030“ који спроводи GIZ.

Консултативне састанке је водила Снежана Селаковић, спољни стручни сарадник из области стратешког планирања, Унииверзитета „Едуконс“.