Министар културе Никола Селаковић у пратњи градоначелнице Ужица др Јелене Раковић Радивојевић обишао је радове на изградњи реплике виле академског сликара Михаила Миловановића. Том приликом министар је истакао да је се овим пројектом исправља велика неправда према човеку који је оставио неизбрисив траг у српској уметности.

“Ово је још један заједнички пројекат града Ужица и Министарства културе, којим се одужујемо нашем Михаилу Миловановићу, али и свим поштоваоцима његовог дела. Као што видите радови су почели и надамо се у првој половини наредне године вила ће бити стављена у функцију и на раполагање пре свега уметницима, који ће баш ту стварати нова велика дела. Знам да се томе радују и мештани Рибашевине али и сви остали наши суграђани”, истакла је градоначелница.

Према њеним речима, у наредној години очекујемо и завршетак свих пројеката везаних за пројекат Престонице културе.
“Ту пре свега мислим на Дечији културни центар и Галерију керамике, где смо коначно решили неколико већих проблема и можемо да кренемо у рализацију пројекта. Нико од нас није задовољан динамиком, знамо да је требало бити брже, али просто некада се јаве додатни проблеми на које нисмо могли да утичемо. Сигурна сам да ће наредна година бити у знаку изградње и отварања тих објеката и да ће Ужице коначно добити све оно на шта се чекало деценијама уназад. Ово је прилика да се и министру Селаковићу и свим грађанима захвалимо на стрпљењу и разумевању. Министру Селаковићу и Министарству културе дугујемо захвалност и за све остале пројекте које смо реализовали на задовољство и корист грађана Ужица и верујем наша сарадња ће се наставити, са циљем даљег унапређења инфраструктуре и програмских садржаја”, нагласила је градоначелница.

Министар културе Никола Селаковић истакао је да је градња реплике виле Михаила Миловановића на неки начин још један вид исправљања неправде према човеку који је оставио неизбрисив траг у српској уметности и озбиљно задужио људски род.
“Готово да не постоји село у Златиборском округу које је имало цркву, а да се на њој нису нашле плоче са именима изгинулих бораца у Првом светском рату које је лично извајао и чија је имена клесао и уклесао Михаило Миловановић. Неке су обогаћене и предивним рељефима и фантастничним мозаицима. Управо такав човек доживео је да је заборављен, да се његово име прећуткује и да се његове слике и остварења гурају у страну”.

Ипак, додаје министар та неправда данас се исправља.
Овде су почели радови на изградњи реплике његове виле и поред проблема које смо имали ми нисмо одустали и нећемо одустати док не буде завршена и док наредна колонија не буде отворена овде. Ја очекујем и надам се да ћемо ускоро отворити и радове на Дечијем културном центру и Галерији керамике, а у Народном музеју Ужице у новембру месецу нову сталну поставку. У том музеју је и једна од најлепших збирки Михаила Миловановића и на сваке две, три године град, музеј и Република откупе неко од дела расутих по целом свету и врате их овде. Све што будемо урадили у част њему мало је у односу на то колико је велика његова жртва и оно што је учинио. Овај пројекат има своју димензију у облику ствралаштва, али много је већа морална димензија према личности човека, који је био избрисан из сећања, зато што је другачије мислио, био чврсти Србин и није посустао, био просвећен прошао Европу школовао се у њој, али када је отаџбина почела да крвари вратио се да је брани у рату, а у миру гради и просвећује”,нагласио је министар Селаковић.

Изградња виле почела је пре месец дана. У претходном периоду изграђена је водоводна мрежа, у току је пројектовање трафостанице и према очекивањима сви грађевински радови биће завршени до зиме. Пројекат је део програма Ужице-Престоница културе Србије и вредан је нешто више од 34 милиона динара.






