Zelena poslanička grupa i predstavnici OEBS-a u Srbiji: "Deponija Duboko primer dobre prakse"
26/09/2019

Zelena poslanička grupa i predstavnici OEBS-a u Srbiji: “Deponija Duboko primer dobre prakse”

Zelena poslanička grupa i predstavnici OEBS-a u Srbiji posetili su Regionalni centar za upravljanjem otpadom Duboko, kako bi se upoznali sa radom i modelom poslovanja ove prve regionalne deponije u Srbiji, čiji primer može da posluži u drugim lokalnim sredinama u zemlji u rešavanju pitanja upravljanja komunalnim otpadom.

“Mi podržavamo lokalnu inicijativu u oblasti zaštite životne sredine. Došli smo danas da vidimo primer najbolje deponije u Srbiji. Svaka opština, svaki grad ima slične probleme sa otpadom, ali potrebno je naći zajedničko rešenje prevenstveno na lokalnom nivou”, naveo je šef Odeljenja za demokratizaciju Misije OEBS-a u Srbiji Džon Tejton.

Šef Odeljenja za demokratizaciju Misije OEBS-a u Srbiji Džon Tejton

Gradonačelnik Užica Tihomir Petković je naveo da je Užice grad koji ima dosta izazova vezanih za projekte i probleme zaštite životne sredine i da je jedan od tih izazova kvalitetno prikupljanje i upravljanje komunalnim otpadom.

“Imamo dva najveća zadatka u narednih nekoliko godina da kao Grad i kao Deponija Duboko rešimo problem primarne selekcije otpada i za to smo od Evropske unije dobili oko milion evra”, naveo je Petković i dodao: “Prvi put imamo uslov da rešimo ovaj problem. Drugi veliki zadatak je da rešimo šta sa preradom otpada koji dolazi u Duboko, da li je to izgradnja Postrojenje za mehaničko-biološku preradu ili Energana uz podršku EU i Ministarstva za zaštitu životne sredine”.

Poslanica Dubravka Filipovski istakla je da je Zelena poslanička grupa na Zlatiboru sa ministrom Goranom Trivanom razgovarala o perspektivama u oblasti zaštite životne sredine i narednim koracima i u oblasti zakonodavne i izvršne vlasti, a pre svega o dugoročnom planu za saniranje ključnih ekoloških problema u Srbiji.

“Danas smo u Regionalnom centru za upravaljanje otpadom Duboko kako bi videli našu prvu deponiju u Srbiji koja obuhvata nekoliko opština na čvrsto gorivo i kako bi ovaj model, ovih devet opština, način kako su uradili projekte i došli do novca EU, mogli da primenimo i u ostale krajeve Srbije i da počnemo konkretno da rešavamo krupne lokalitete kad je reč o deponiji”, istakla je Filipovski.

“Danas smo imali priliku sa gostima da razgovaramo o radu Regionalnog centra za upravaljanje otpadom Duboko, o problemima sa kojima se suočavamo i načinu kako smo te određene probleme prevazišli, sa idejom da se ova deponija širi i na druge okruge i regije u Srbiji. Razmenili smo iskustva kako da poboljšamo način komunikacije sa građanima kako bi rešili gorući problem, a to je kako izvršiti primarnu selekciju otpada na mestu nastanka”, rekao je direktor Dubokog Momir Milovanović i dodao: „Očekujemo i od njih neke smernice u vezi primarne selekcije otpada, kako bi smanjili količine otpada na telu deponije, produžili njen vek i obezbedili sirovinu za reciklažnu industriju.”