Radost, sreća i ljubav prva tema "Biblioterapije" u Domu za stare
20/12/2021

Radost, sreća i ljubav prva tema “Biblioterapije” u Domu za stare

Danas je počela realizacija projekta “Biblioterapija u domu za stare” koji realizuje Narodna biblioteka Užice uz podršku Grada Užica i u saradnji sa SPC, Centrom za socijalni rad i Medicinskom školom.

Kako objašnjava Mirjana Stanković bibliotekar Narodne biblioteke Užice, dokazano je da biblioterapija poboljšava zdravlje, jer književnost podstiče dobro raspoloženje i omogućava pojedincima da prevaziđu stresne situacije.

“U samu realizaciju projekta pored bibliotekara uključeni su psiholog, sveštenik i učenici medicinske škole kao recitatori. Planirano je da projekat traje dva meseca, odnosno 26 radionica i svake nedelje postoji određena tema za radionicu. Ove nedelje tema će biti “Radost, sreća i ljubav”, a sveštenici će svoje teme prilagoditi prestojećim velikim praznicima koji dolaze. Cilj projekta je poboljšanje kvaliteta života starih lica u domu. Zbog epidemiološke situacije sve radionice rade onlajn, putem video bima”.

“Podrška grada ne dovodi se u pitanje kada je reč o realizaciji ovakvih projekata”, naglasio je Miodrag Petković član Gradskog veća za budžet i finansije.

“To više nije pitanje naše zakonske obaveze, pitanje morala, dobrih običaja, to je i naša obaveza prema generacijama koje su stvarale državu i doprinele da naš grad bude moderan i lep. Ovaj projekat se pre svega, realizuje zahvaljujući entuzijazmu zaposlenih u biblioteci, ljudi iz Srpske pravoslane crkve, iz Medicinske škole i zaposlenih u Domu za stare. A mi kao Grad ćemo se uvek truditi da na svaki način pomognemo sa ciljem da našim najstarijim sugrađanima život učinimo lepšim, sadržajnim i da se oni osećaju kao ravnopravni deo društva, a to je posebno važno tokom nastupajućih praznika”.

Slađana Rogić rukovodilac Domskog odeljenja za smeštaj odraslih i starijih lica na Zabučju zahvalila se Narodnoj biblioteci Užice i Gradu Užicu na podršci.

“Drago nam je da je prepoznata potreba da i u ovim uslovima kada je veoma nepovljna epidemiološka situacija i kada su brojna ograničenja možemo da sprovedemo neke aktivnosti koje će ulepšati svakodnevnicu našim korisnicima i unaprediti kvalitet njihovog života u domu. Tokom perioda kovida trudimo se da pored redovnih aktivnosti putem modernih komunikacija i tehničkim sredstvima kojima raspolažemo sprovedemo određene aktivnosti. Obeležavamo sve datume, omogućavamo im da putem modernih komunikacija ostavare kontakt sa najbližim srodnicima koje nisu u prilici da vide zbog ograničenja i nemogućnosti poseta”.

Valentina Zlatanović Marković nastavnik srpskog jezika i književnosti u Medicinskoj školi i rukovodilac tima za kulturnu i javnu delatnost, istakla je da će se učenici kroz osam radionica predstaviti poezijom domaćih i stranih autora.

“Osmislili smo teme iz različitih književnih epoha. S obzirom da  smo uvek imali dobro saradnju sa Narodnom bibliotekom nadam se da će i ovaj projekat biti uspešno realizovan. Pozdravljam ovu ideju i zahvalna sam bibliotekarkama koje su nas pozvale i sa kojima ćemo realizovati ovaj projekat”.

Trenutno u domu ima oko 70 korisnika i svi oni moći će da u naredna dva meseca prisustvuju radionicama, koje se realizuju u skladu sa epidemiološkom situacijom.