Obeležena 80. godišnjica bitke na Kadinjači
29/11/2021

Obeležena 80. godišnjica bitke na Kadinjači

U organizaciji Odbora Vlade Republike Srbije za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova, Grada Užica i Narodnog muzeja Užice, a u prisustvu ministarke za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Darije Kisić Tepavčević obeležena je 80. godišnjica bitke na Kadinjači.

Parastos poginulim borcima služili su sveštenici užičke crkve, nakon čega je uz pratnju vojnog orkestra i čete počasne straže usledilo polaganje cveća i odavanje pošte herojima Kadinjače.

Gostima, potomcima poginulih i prisutnim građanima obratila se gradonačelnica dr Jelena Raković Radivojević.

“Sa velikim pijetetom, u danu u kome se navršava 80 godina od bitke na Kadinjači, odajemo poštu borcima Radničkog bataljona koji su, štiteći odstupnicu Vrhovnom štabu NOPOJ-a, partizanskim odredima i  bolnici, ujedno branili  i Užičku republiku, jedinu slobodnu teritoriju  u okupiranoj Evropi. Preko 300 boraca suprostavilo se daleko nadmoćnijem neprijatelju. Obični ljudi, zanatlije, golobradi dečaci koji nisu stigli ni da se zamomče, nisu razmišljali o tome kako će istorija ceniti njihov čin, niti o tome da li će sloboda umeti da peva kao što su oni sanjali o njoj. Sledili su svoj osećaj odgovornosti, obaveze i časti”.

Pod sloganom  “Da rata više ne bude”, SUBNOR Srbije je tokom ove godine širom zemlje organizivao brojne aktivnosti povodom 80 godina ustanka u Srbiji i Jugoslaviji. Kako je istakao general-major Vidosav Kovačević predsednik SUBNOR-a Srbije, sve manifestacije imale su podršku Ministarstva za rad, boračka i socijalna pitanja i organizovane su pod pokroviteljstvom predsednika Republike Srbije.

“Pre 80 godina srpski narod je rekao istorijsko ne nacizmu i fašizmu, odazvao se pozivu Komunističke partije Jugoslavije i zajedno sa drugim narodima krenuli su u borbu protiv okupatora. U toj četvorogodišnjoj narodnooslobodilačkoj borbi i ratu srpski narod je jako teško stradao, ali je stao u stroj pobednika isto onako kako su preci stajali u Prvom svetskom ratu. Sa pobedom stigla je i sloboda, najveća civilizacijska vrednost koju i danas uživamo, a koju dugujemo borcima narodnooslobodilačke vojske, borcima crvene armije i borcima u svim oslobodilačkim ratovima Srbije”.

Prisutnima se obratila i ministarka za rad, zapošljavanje boračka i socijalna pitanja Darija Kisić Tepavčević.

“Danas stojimo na mestu iz kojeg izvire hrabrost, gordost, požrtvovanost, a pre svega rodoljublje. Danas odajemo poštu herojima sa Kadinjače koji su u Drugom svetskom ratu dali živote za svoju otadžbinu da bi mi danas živeli u miru i slobodi. Užičani su bili i ostali junaci našeg roda i danas smo ovde da im uputimo jedno veliko hvala za nesebičnu žrtvu koju su dali. Ovo veličanstveno mesto je simbol besmrtnosti onih koji su svoje živote poklonili otadžbini. Danas se poklanjamo senima velikih heroja koje su svoje živote nesebično dali štiteći odstupnicu partizanskih snaga iz Užica ka Sandžaku. Sa osećanjem istinskog ličnog ponosa pozivam vas da nikada ne zaboravimo njihov podvig i njihovu žrtvu, ostanimo privrženi njihovim idealima, slobode, nezavisnosti i ravnopravnosti, nerazrušivim temeljima napretka snažne, napredne, ekonomski jake Srbije”.

Bitka na Kadinjači označila je i kraj Užičke republike, jedine slobodne teritorije u Evropi u vreme Drugog svetskog rata, koja je bila upostavljena 24.septembra 1941. godine.