Šarganska osmica podseća na slavno vreme parnjača
09/07/2021

Šarganska osmica podseća na slavno vreme parnjača

Prugom uskog koloseka od Beograda do Sarajeva do 1974. godine saobraćao je popularni “Ćira”, koga je vukla  parna lokomotiva. Austrougarska je prugu do granice sa Srbijom, završila 1906. Godine povezujući istočnu Bosnu sa Sarajevom i kažu da je svaki njen metar koštao kilogram zlata. Zlato se pominje i tokom gradnje na srpskoj strani, kada kralj Aleksandar, svestan napora u probijanju stenovitog Šargana, nudi gram zlata za gram kamena, jer je ova pruga i za Srbiju, bila strateški važna veza sa morem.

Bila je žila kucavica i veza Evrope sa Jadranskim morem – od Beograda do Dubrovnika i Zelenike, uskokolosečnom prugom, od 1925. do 1974. godine kroz tunele, preko mostova i kroz planinske useke “Ćira” je saobraćao ostavljajući za sobom prepoznatljivi miris dima parne lokomotive.

“Ćira” je svoj put završio 1974. godine, da bi 2003. ponovo krenuo, ali samo kao turistička atrakcija” Šarganske osmice”. Dvadesetak kilometra obnovljene “Šarganske osmice”, podseća na to slavno vreme parnjača.

Sada deo ove pruge na relaciji od stanice Šargan Vitasi do Mokre Gore, koji predstavlja jedinstveno graditeljsko delo, otrgnut je od zaborava i čuvenom “Šarganskom osmicom” ponovo odjekuje klaparanje vagona i žamor turista u vozu “Nostalgija”.

Od Mokre gore do stanice Šargan Vitasi voz prolazi kroz 22 tunela i preko pet mostova, prelazeći ukupu razdaljini od 15.440 metara i visinsku razliku od 300 metara.

Mokra Gora se nalazi na granici između Tare i Zlatibora i na granici Republike Srbije i Bosne i Hercegovine. Ono što je počelo kao privatna inicijativa grupe entuzijazista okupljenih oko udruženja “Šarganska osmica”, pretvorilo se u projekat koji je udahnuo novi život Mokroj Gori. Mokra Gora je postala poznata turistička destinacija.  Udruženje ”Šarganska osmica“ pokrenulo je ideju o obnovi nekada popularne “Šarganske osmice”.

“Ćira” od 2003. godine vozi punom parom i iz godine u godinu privlači sve više putnika. Muzejsko turistički voz “Nostalgija” i putovanje kroz mokrogorske predele kao romantičan povratak u prošlost zanimljiv je domaćim, ali još više inostranim turistima. U brojkama, nostalgična vožnja privuče godišnje oko 90.000 ljudi.

Na svom nostalgičnom putovanju od Mokre Gore do Šargan Vitasa zaustavlja se u stanicama Golubići pravljenim za film “Život je čudo “ reditelja Emira Kusturice i Jatarama u kojima nije prodata nijedna karta. Zastane i na vidikovcu Krst, ali i na Ludi kamen koji je posebno atraktivan.

„Postoji verovanje da ovaj kamen ispunjava ljubavne želje. Imali smo kod njega mnogo venčanja i veridbi i mnogo je onih koji ponovo dođu da se voze tvrdeći da su im se želje ostvarile“, kažu iz Srbija voza.

Izvor:predsednik.rs